GitLab: Najväčší konkurent pre GitHub

17/06/2016 Novinky

Slovom „git“ sa označuje distribuovaný systém správy verzií vyvíjaného softvéru. Takéto systémy umožňujú vývojárom pracujúcim na jednom projekte pomocou sofistikovaného rozhrania pracovať s tými istými súbormi a ukladať výsledky svojej práce. Zabraňuje problémom, ktoré môžu nastať, keď viacerí ľudia, často kvôli nedostatku komunikácie, súčasne upravujú rovnaké súbory. A pomáha mnohými ďalšími spôsobmi.

Nepochybne najznámejším zástupcom gitov je GitHub. V súčasnosti sa na svojej oficiálnej stránke pýši číslom 19 miliónov aktívnych užívateľov. Avšak to, že je najznámejší, určite neznamená, že je aj najlepší, ba často je to práve naopak. Jednou z mnohých alternatív k tomuto gitu je práve GitLab, ktorý má v porovnaní so spomínaným GitHubom relatívne veľké množstvo výhod. A práve tým sme sa rozhodli venovať tento článok.

Privátne repozitáre zadarmo

GitLab vám umožňuje aj s bezplatným účtom vytvárať privátne repozitáre, ktoré budú prístupné iba vám, respektíve členom vášho tímu. To je niečo, čím sa napríklad GitHub pochváliť nemôže. Možno už táto skutočnosť je dostatočne významným dôvodom na zváženie použitia GitLabu, no je ich omnoho viac...

Uloženie repozitára na vlastnom serveri

Podobne, ako na GitHube, aj GitLab umožňuje prácu s repozitárom uloženým na vlastnom serveri. GitLab však túto možnosť umožňuje aj pri použití tzv. Community Edition, ktorá je bezplatná. Svoj kód tak môžete spravovať na privátnom serveri a nemusíte sa báť o svoje citlivé údaje. GitHub má viaceré produktové balíky, z ktorých je však uloženie na vlastnom serveri dostupné iba pri najdrahšej, Enterprise, verzii.

GitLab je open source

Používanie softvérových nástrojov s otvoreným zdrojovým kódom má svoje výhody. Keďže GitLab je open source, môžete si sami prejsť jeho zdrojový kód a skontrolovať, ako vlastne funguje. Navyše, ak chcete vykonať nejaké zmeny, je to iba na vás. A prax ukázala, že mnohé väčšie spoločnosť, ktoré nejaký systém na správu verzií používajú, túto možnosť vítajú s otvorenou náručou.

GitLab je lacnejší

V skratke sa dá jednoducho povedať, že GitLab je lacnejší. Rozhodli sme sa vám však trochu viac priblížiť, prečo a o koľko vlastne lacnejší je. Porovnávať ho budeme opäť s GitHubom. GitLab má tri verzie:

  • GitLab.com – privátne alebo verejné repozitáre uložené na serveri GitLabu
  • Community Edition – privátne repozitáre uložené na vlastnom serveri
  • Enterprise Edition – firemná verzia uložená na vlastnom serveri so širšou funkcionalitou a rýchlou technickou podporou

Prvé dve menované verzie sú zadarmo, zatiaľ čo Enterprise edition stojí iba 39 amerických dolárov za užívateľa a rok. Pre porovnanie, GitHub je zadarmo iba pre verejné projekty, privátny osobný projekt vás bude stáť 7 dolárov mesačne, práca s tímom stojí 9 dolárov mesačne za každého užívateľa, zatiaľ čo pri Enterprise verzii je mesačná cena za každého užívateľa 21 dolárov (252 dolárov ročne). Enterprise verzia GitHubu vám navyše neumožňuje kupovať užívateľov po jednom, ale iba v balíkoch po desiatkach. Možno si myslíte, že daňou za nižšiu cenu je slabšia funkcionalita, no rozhodne to tak nie je.

Inštalácia jedným kliknutím

Pre niektorých ľudí môže byť negatívnym faktorom to, že inštalácia služby na vlastnom serveri môže byť zdĺhavá a náročná. Keďže práve privátne repozitáre na vlastnom serveri sú jednou z hlavných výhod GitLabu, nebolo by dobré, ak by jeho inštalácia bola komplikovaná. Viac o jednoduchej inštalácií repozitára na vlastnom serveri si môžete prečítať v tomto článku na digitalocean.com.

Skvelá alternatíva

GitLab má množstvo ďalších výhod a funkcií, ktoré objavíte sami, ak sa mu rozhodnete dať šancu. Môžete si s ním upraviť vzhľad rozhrania podľa vlastných potrieb a preferencií, používať jednoducho integrovateľnú službu kontinuálneho integrovania a budete podporovať kultúru open source softvérových riešení. Samozrejme vám nechceme tvrdiť, že GitLab je dokonalý a musíte ho používať, no rozhodne sa jedná o skvelú alternatívu k iným podobným službám, akou je napríklad práve vyššie spomínaný GitHub. Výber je už na vás!


Kategorie blogu

Ďalšie články

Je vaša stránka rýchla a optimalizovaná pre mobilné zariadenia?

ČÍTAŤ ČLÁNOK